Олександр Горобець розказав про вигоди і ризики співпраці з МВФ

Питання співпраці з МВФ завжди було резонансним для українського суспільства. І якщо більшість представників влади у всі роки незалежності виступали з а співпрацю з фондом, то у звичайних українців ставлення до співпраці було різним. Деякі люди підтримували її, інші були проти, адже кредити, які беруться треба колись повертати. І почути однозначну відповідь на питання, чи потрібні ці кредити Україні – досить важко.

Про особливості, ризики та переваги співпраці з МФВ розповів кандидат в депутати по 95-му виборчому округу Олександр Горобець.

«Співпраця з МФВ – це те питання, на яке не можна дати однозначної відповіді. Тому мені б хотілося більш детально розказати людям про особливості цієї співпраці і почути ставлення народу до неї. Я вважаю, що люди також мають право приймати рішення з цього приводу. Адже з одного боку ці гроші потрібні для підтримки і розвитку економіки країни. З іншого – на погашення кредитів в першу чергу йдуть кошти їхніх податків.

Кошти які виділяються фондом не є панацеєю і не можна сказати з стовідсотковою впевненістю, що вони допоможуть. Є приклади країн, де допомога відповідно до програм МВФ не приносила очікуваного ефекту. Але бувають моменти, коли ці кошти дійсно потрібні для стабілізації економіки. 

Як показує практика, успіху в такій співпраці досягають саме ті країни, які в першу чергу роблять і реалізують власні програми виходу з кризи, отримуючи допомогу фонду в мінімально необхідних об’ємах. В той же час фондом здійснюється нагляд за фінансовими змінами, даються рекомендації, підтримують окремі напрямки політики. 

З позитивних моментів співпраці можна відмітити те, що таке кредитування дає певний відпочинок для подолання проблем з платіжним балансом країн, допомагає уникнути дефолту. В той же час влада має розробити разом з фондом програму стабілізації. І продовження співпраці обумовлюється саме успіхами в реалізації і дотриманням програми», - розповідає Олександр Горобець.

На сьогоднішній день МВФ надаються кредити для двох задач: покриття дефіциту платіжних балансів, тобто, це поповнення валютних резервів та підтримку структурної перебудови економіки.

Не зважаючи на те, що місія МФВ направлена саме на стабілізацію економіки, методи і вимоги які вони пропонують не дають гарантій швидкого виходу з кризи і в першу чергу відчуваються на звичайних людях, адже як правило йде:

• Зменшення держаних витратна соціальні цілі,

• Збільшення податків на особисті доходи;

• Збільшення цін на товари широкого вжитку та зменшення субсидування;

• Стримування росту зарплат та ін.

На думку МВФ ці кроки є  одними з необхідних для досягнення рівноваги в економіці і подальшого стабільного її  зростання і та підвищення рівня зайнятості. Практика ж показує, що коли економічні проблеми мають стійкий структурний характер і супроводжуються спадом виробництва (як і в нашій державі), то такі кроки є мало результативними, - розповідає кандидат у народні депутати по 95 окрузі Олександр Горобець.

В той же час критика фонду багатьма політиками пов’язана з популізмом і погонею за рейтингами. Адже конкретні положення програми співпраці визначаються самою країною, а фонд слідкує за тим, щоб відповідні зміни відбувалися в достатній мірі. Тут логіка вимог зрозуміла – якщо країна витрачає грошей більше ніж заробляє, то так буде до тих пір, доки не будуть проведені економічні реформи. І багато невдач можна пов’язати саме з некомпетентністю людей, які впроваджували реформи. В той же час, попередня влада була готова брати гроші на будь яких умовах, не звертаючи умови на ризики. Тим паче, що деякі чиновники взагалі не думали про ризики, а більше про те, як швидше «розпиляти» отримані кошти, а борги повісити на державу.

Тому я вважаю, не дивлячись на те, що кошти МВФ потрібні для підтримки і відновлення нашої економіки, все ж отримання кредитів і співпраця з фондом обов’язково повинні обговорюватися з людьми. До того ж повинен бути створений новий, більш конструктивний підхід при розробці програм співпраці, в якому будуть враховані інтереси звичайних людей та особливості ситуації в Україні. І при обговоренні подальшої співпраці, мені б в першу чергу хотілося почути думку народу з даного приводу, - сказав Олександр Горобець.

95 округ Горобець Олександр Горобець Олександр Горобець 95 округ 95 округ кандидати 95 округ Горобець