Головне – бажання

Україна завжди славилась своїми сильними чоловіками, які протягом багатьох десятиліть займають в світі домінуючі позиції в різних силових видах спорту. Щоразу долаючи нові і нові рекорди, демонструють тим самим, що досконалості - немає межі.

Матеріал цієї статті стосуватиметься видатного українського важкоатлета, який протягом багатьох років здійснює свій внесок в розвиток важкої атлетики України та Львівщини, будучи титулованим спортсменом та не менш відомим в світі штанги тренером.

Головне – бажання.

   Україна завжди славилась своїми сильними чоловіками, які протягом багатьох десятиліть займають в світі домінуючі позиції в різних силових видах спорту. Щоразу долаючи нові і нові рекорди, демонструють тим самим, що досконалості - немає межі.

   Матеріал цієї статті стосуватиметься  видатного українського важкоатлета, який протягом багатьох років здійснює свій внесок в розвиток важкої атлетики України та Львівщини, будучи  титулованим спортсменом та не менш відомим в світі штанги тренером.

   Майстер спорту СРСР міжнародного класу - Василь Юхимович Плюта народився 8 березня 1952 року в селі Гюнівка, Камянко-Дніпровського району Запорізької області. Цікавим є той факт, що серйозно важкою атлетикою він почав займатись досить пізно  в віці 18 років, навчаючись в Львівському державному університеті фізичної культури.  Проте, спортом займався з дитинства – багато грав в футбол, а також, вже в ті часи, любив піднімати залізо, переважно це були різні саморобні штанги та інший інвентар, подібний до якого в наш час побачити практично неможливо. Але це, аж ніяк не заважало, тоді ще юному спортсмену, займатись улюбленою справою на свіжому повітрі в своєму рідному селі. Не маючи спортзалу, чи новітніх тренажерів, Василь Плюта мав дещо,значно цінніше – стійке бажання займатись спортом, яке, з часом, перетворилось в результат.

   У Львові тренером Василя Плюти став легендарний Аркадій Речкеман, який також підготував олімпійського чемпіона Петра Короля, іменем якого нещодавно була названа одна з львівських ДЮСШ. Завдяки спорту Василь Плюта та Петро Король в подальшому стали хорошими друзями, та багато років поспіль разом тренувались та їздили ловити рибу.

   Стосовно спортивних результатів, тепер вже тренера з важкої атлетики, то вони дійсно вражають. 2 місце молодіжний чемпіонат СРСР (1974р.) місто Каунас Литва в ваговій категорії до 90 кг. з результатом 145 кг в ривку, та 187 кг. в поштовху.Все того ж 1974 року 3 місце кубок дружби в місті Запоріжжя в ваговій категорії до 90 кг. З результатом 155 кг. ривок та 187 кг. поштовх, а переможцем в цій же категорії тоді став без перебільшення – світова легенда важкої атлетики неодноразовий чемпіон Європи та світу, чемпіон Олімпійських ігор 1976 року, який за свою спортивну кар’єру встановив 63 рекорди світу - Давид Рігерт.

 У 1979 році здобувши перемогу на чемпіонаті України в місті Кам’янське,  встановив рекорд України    в ваговій категорії 100 кг, з результатом 165.5 кг в ривку та 210,5 в поштовху, що в сумі двох вправ дало рекордні 375 кг., що на той час на цілих 7,5 кг було більше найкращого результату чемпіонату світу та Європи того року, ставши також новим світовим рекордом. Важливо зазначити, що на цьому чемпіонаті спортсмен виступав з двома тріщинами в кисті, і робив кожен підхід долаючи штангу та сильний біль. Також в його кар’єрі було 3 місце спартакіади народів СРСР 1979 року, цікавим є той факт, що виступав Плюта тоді за республіку Молдова.

   В 1980 році виступаючи в Москві в вазі до 100 кг. на передолімпійському чемпіонаті СРСР Василь Плюта посів 4 місце з результатом 172,5 кг в ривку та 217,5 кг. в поштовху, поступившись атлетам, які посіли 2 та 3 місце лише за рахунок більшої власної ваги, показавши ідентичний з ними результат в сумі двоборства. Тоді він був близьким до мрії, як ніколи, адже спортсмени, які посіли 1 та 2 місця мали змогу потрапити на олімпійські ігри 1980 року. Двічі ставав чемпіоном України,а також в 1979 році посів почесне 2 місце на Спартакіаді України у Львові,першим тоді став чемпіон світу Сергій Полторацький.

   Були в його спортивній кар‘єрі два рекорди, тоді ще УРСР, а саме: 220,5 кг в поштовху(1980 р.) та 385 кг. в сумі двох вправ (1979 р.) 

   Продовжуючи свою спортивну діяльність на тренерській позиції, Василь Юхимович Плюта підготував багаторазового чемпіона України, майстра спорту України - Віктора Кінарьова, майстра спорту України міжнародного класу, чемпіона і рекордсмена України, учасника двох чемпіонатів Європи - Андрія Гентоша.

   Разом з своїми учнями майстром спорту Віктором Кінарьовим та майстром спорту Сергієм Тузяком підготував багатьох майстрів спорту, серед яких:  багаторазовий чемпіон України серед юніорів Ігор Піяйко, срібний призер молодіжного чемпіонату Європи в ривку, багаторазовий призер чемпіонатів України Павло Закашевський та учасник юніорського чемпіонату Європи, багаторазовий чемпіон України Анатолій Горідько. 

   На сьогоднішній день Василь Юхимович здійснює тренерську діяльність в львівському ФСТ «Динамо» та продовжує передавати свій величезний спортивний та життєвий досвід, а також надає усіляку підтримку своїм учням. Особисто чув історію від одного з них, про те, як тренер допомагав йому, буквально даючи свої кошти наїжу, підтримуючи молодий талант в скрутну хвилину. Тому не важливо скільки кілограмів ти піднімаєш, чи скільки нагород ти завоював, головне – це людяність,яка присутня в ньому, і саме за це, учні поважають та цінують свого тренера…

 

 

Кучеренко Олексій,

майстер спорту України з боротьби самбо.

 

Василь Плюта разом зі своїм тренером Аркадієм Речкеманом

Василь Плюта разом зі своїм тренером Аркадієм Речкеманом

Перші спроби Василя Плюти у важкій атлетиці

Перші спроби Василя Плюти у важкій атлетиці

Спартакіада народів СРСР 1979 рік. (м. Ленінград, тепер Санкт-Петербург)

Спартакіада народів СРСР 1979 рік. (м. Ленінград, тепер Санкт-Петербург)

Василь Плюта під час тренування

Василь Плюта під час тренування

Василь Плюта зі своїми нагородами

Василь Плюта зі своїми нагородами

Спорт Львів важка атлетика Василь Плюта майстер спорту міжнародного класу