Найкращі йдуть першими…

На превеликий жаль багато героїв спортивного олімпу покинули нас передчасно, в досить молодому віці, в силу різних трагічних обставин. Когось підкосила смертельна хвороба, когось трагічний збіг обставин, але пам'ять про видатних спортсменів та про їхній життєвий подвиг пережила їх самих і збереглась в наших серцях і до сьогодні.

Найкращі йдуть першими…

   На превеликий жаль  багато героїв спортивного олімпу покинули нас передчасно, в досить молодому віці, в силу різних трагічних обставин. Когось підкосила смертельна хвороба, когось трагічний збіг обставин, але пам'ять про видатних спортсменів та про їхній життєвий подвиг пережила їх самих і збереглась в наших серцях і до сьогодні.

   Безперечно одним з найвідоміших та найуспішніших борців свого часу був львів’янин, майстер спорту СРСР міжнародного класу - Ігор Анатолійович Первачук. Він народився  1 березня 1964 року у місті Львові, де і навчався в середній школі № 79 з 1971 по 1980 рік. Вільною боротьбою Ігор почав займатись в третьому класі, і його спортивний талант розкрився досить швидко. Уже на своїх перших в житті змаганнях, маючи вагу 27 кілограм, він здобув перше місце змагаючись з важчими суперниками в категорії до 29 кілограмів. Здобуваючи досвід на різноманітних турнірах, Ігор Первачук впевнено наближався до своїх перших серйозних здобутків на офіційних стартах. Дебютувавши в 1980 році на юнацькій першості СРСР, в своєму рідному Львові, він одразу ж здобув свою першу- срібну медаль Всесоюзного рівня у ваговій категорії до 45 кілограм. Надалі,  будучи учнем Львівської обласної загальноосвітньої школи-інтернату спортивного профілю (сьогодні Львівське училище фізичної культури),  він продовжував успішні виступи на офіційних стартах. І в 1982 році,  вперше дебютував на міжнародній арені у складі юнацької збірної СРСР. Відбулось це на чемпіонаті світу в американському місті - Колорадо-Спрінгс , де Ігор Первачук здобув бронзову медаль. А вже в наступному році, знову в США, але тепер вже в місті - Лос-Анджелес , він став чемпіоном світу серед юніорів у ваговій категорії до 48 кілограм.  На цьому міжнародні здобутки молодого таланту не завершились. Далі йому підкорився юніорський чемпіонат Європи, золоту медаль Первачук здобув цього разу в Голландії, а згодом ще одна золота медаль - Кубок Світу в Канаді. На дорослому рівні Ігор постійно потрапляв до складу збірної СРСР, брав участь у матчевій зустрічі СРСР-США та у Тбіліському міжнародному турнірі. Згодом була низка травм, яка завадила йому здобути ще більше нагород міжнародного рівня, але відновившись, з часом,сильний характер та бажання виступати дозволило повернутись в спорт та виступати за кордоном у Німецькій Бундеслізі та одночасно стати чемпіоном України. 

   Успіхи цього спортсмена вражають, але мало хто знає, який важкий життєвий шлях здолав Ігор Первачук, йдучи до своїх звершень. Рано втративши обох батьків протягом одного 1978 року, він разом зі своїм старшим братом Віктором, також майстром спорту СРСР з вільної боротьби та заслуженим тренером України, пліч о пліч, як і повинні брати, підтримуючи один одного в скрутну хвилину, йшли та підкорювали нові спортивні та життєві висоти. В результаті цього їхнє прізвище стало відомим серед усіх борців вільного стилю в Україні та далеко за її межами.  

   Завершивши активні виступи на змаганнях, Ігор Первачук продовжував займатись улюбленою справою.  Регулярно відвідуючи спортивний зал, він став наставником для багатьох відомих спортсменів, з якими займався індивідуально, передаючи свій колосальний борцівський досвід. Серед них були: заслужений майстер спорту України, срібний призер олімпійських ігор Андрій Стаднік, майстер спорту України, призер Кубку Світу та заслужений тренер України Віктор Глібенко та багато інших відомих борців. Також  Ігор активно долучався до тренувань свого племінника Ростислава Первачука, який в результаті став чемпіоном України , учасником чемпіонату світу,  та майстром спорту України з вільної боротьби.

   Нажаль, останню в житті перешкоду Ігор Первачук здолати не зміг. Страшна онкологічна хвороба забрала життя Ігора 15 грудня 2008 року у віці 44 роки.  У нього залишився син Олег, який, як і його батько є майстром спорту, а також призером чемпіонату Європи з боротьби сумо. А його брат - Віктор Первачук і до сьогодні продовжує спільну зі своїм братом справу, а саме, успішно готує нових спортсменів для виступів на національній та міжнародній арені в ФСТ «Спартак». Також Віктор Анатолійович Первачук, є головним організатором потужного міжнародного турніру присвяченого пам’яті свого брата, який відбувається у Львові регулярно з 2012 року. Збираючи щоразу понад 300 учасників зі всієї України та багатьох інших країн світу, таких як: Німеччина, Італія, Франція, Великобританія, Австрія, Білорусія, Молдова, Грузія, Вірменія, Польща, Словаччина, Чехія,  Азербайджан, Латвія, Литва, Естонія та Румунія -цей турнір по праву вважається одним з найпрестижніших в Україні. Про це свідчить і той факт, що  в 2015 році турнір пам’яті Ігора Первачука,  був офіційним відбором на чемпіонат Європи з вільної боротьби.  Також  цікавим є те, що захід  постійно розвивається,  турнір, який відбувався в 2021 році зібрав рекордну кількість учасників, яка становила 599 спортсменів з України та інших країн.

   Зараз важливим завданням є збереження пам'яті про видатних спортсменів та тренерів, які в складних життєвих обставинах досягали успіху та своїм власним прикладом самовіддачі та мужності, надихнули багато нових поколінь спортсменів на підкорення найпрестижніших спортивних п’єдесталів на внутрішній та міжнародних аренах.    

 

Кучеренко Олексій,

майстер спорту України з боротьби самбо.

 

Нагороди Ігора Первачука

Нагороди Ігора Первачука

Ігор Первачук разом з сином Олегом

Ігор Первачук разом з сином Олегом

Ігор Первачук виконує кидок на змаганнях

Ігор Первачук виконує кидок на змаганнях

Ігор Первачук проводить атакувальну дію в партері

Ігор Первачук проводить атакувальну дію в партері

Міжнародний турнір з вільної боротьби пам'яті Ігора Первачука м. Львів

Міжнародний турнір з вільної боротьби пам'яті Ігора Первачука м. Львів

Вільна боротьба Львів спорт Ігор Первачук ФСТ "Спартак" Віктор Первачук турнір пам'яті Ігора Первачука