Спортивні Титани минулого.

Спорт в нашій державі завжди був тією галуззю, за яку не було соромно. Звичайно трапляються невдачі, але на фоні загальної успішності українців у його різних видах – це крапля в морі.

Спортивні Титани минулого.

   Спорт в нашій державі завжди був тією галуззю, за яку не було соромно. Звичайно трапляються невдачі, але на фоні загальної успішності українців у його різних видах – це крапля в морі. 

   Безперечно, такий успіх, був би неможливим без цілої плеяди потужних тренерів з різних спортивних напрямків, завдяки яким, світ щоразу дізнається нові і нові імена видатних спортсменів українців, які мужньо та успішно відстоюють честь нашої країни на міжнародних змаганнях. Багато з цих тренерів на сьогоднішній день, нажаль, вже не з нами, але та справа, яку вони зробили, їхній тренерський спадок безперечно варті того, щоб залишитись на сторінках історії, як орієнтир та певна точка відліку для сучасників, які намагатимуться повторити або навіть перевершити їхній результат.  

   Олег Павлович Сазонов – заслужений тренер України, майстер спорту СРСР, суддя міжнародної категорії, чий внесок в розвиток вільної боротьби беззаперечно є видатним та заслуговує поваги. Важко собі навіть уявити, але за роки своєї тренерської діяльності Олег Павлович підготував понад 150 майстрів спорту,  7 майстрів спорту міжнародного класу, та заслуженого майстра спорту. Серед його вихованців також 5 заслужених тренерів України, які в свою чергу також підготували багато титулованих спортсменів. За ці заслуги Сазонова неодноразово, а саме в  2009, 2010 та 2011 році визнавали найкращим тренером України з жіночої боротьби. Але він успішно тренував, як дівчат так і хлопців, роблячи з них борців світового рівня. Будучи багато років викладачем вільної боротьби у Львівському державному училищі фізичної культури,  в різні роки готував спортсменів для таких спортивних товариств: ФСТ «Динамо», ФСТ «Спартак» та ФСТ «Колос».

   Вихованці Олега Павловича Сазонова в різні роки ставали переможцями та призерами міжнародних та національних змагань, серед них були: майстер спорту міжнародного класу, призер чемпіонату світу, неодноразовий призер чемпіонатів Європи з вільної боротьби Михайло Кушнір, майстер спорту міжнародного класу, призер чемпіонату Європи з вільної боротьби Роман Мотрович, майстер спорту міжнародного класу, призер чемпіонату європи Олександр Колесник, майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу і Європи серед юніорів, володар Кубку світу Ігор Первачук,  досягненням якого, я нещодавно присвятив окрему велику статтю.

   Що стосується учениць Сазонова, список не менш вражаючий: заслужений майстер спорту України, бронзова призерка Олімпійських ігор (Ріо 2016), триразова чемпіонка Європи, бронзова призерка чемпіонатів світу 2006 і 2007, срібна призерка чемпіонату Європи 2007, бронзова призерка чемпіонату Європи 2008, учасниця ХХІХ літньої Олімпіади в Пекіні Наталя Синишин , майстер спорту міжнародного класу, чемпіонка Європи 2008 Мар'яна Квятковська,  майстер спорту міжнародного класу призерка чемпіонатів Європи 2008, 2009, 2013 , 2016, чемпіонка Європи 2011 , бронзовий призер чемпіонату світу 2008 , учасниця Олімпійських ігор 2016 в Ріо, срібний призер Європейських ігор 2019 Юлія Благіня-Хавалджи, майстер спорту міжнародного класу, бронзова призерка чемпіонату Європи 2013, срібна призерка Європейських ігор 2015 дворазова бронзова призерка чемпіонатів Європи серед юніорів, бронзова призерка чемпіонату Європи серед кадеток Тетяна Лавренчук, майстер спорту, бронзова призерка чемпіонату світу серед юніорок 2013, чемпіонка Європи серед юніорок 2012 Лариса Скоблюк, майстер спорту, чемпіонка Європи серед кадетів, бронзовий призер чемпіонату світу серед юніорок, бронзова призерка всесвітньої Універсіади 2013 Марія Лівач, майстер спорту, триразова чемпіонка Європи серед кадетів (2005,2006,2007), срібна призерка чемпіонату Європи серед молоді 2008  Мар'яна Безрука, майстер спорту, срібна призерка чемпіонату Європи 2005 серед кадетів, бронзова призерка чемпіонату світу серед юніорок 2007 Катерина Домбровська, майстер спорту, бронзова призерка чемпіонату Європи серед юніорок 2009, бронзова призерка чемпіонату світу серед юніорок 2010 Анжела Клєщева, майстер спорту, срібна призерка чемпіонату світу серед кадеток та кадетської першості Європи 2014, бронзова призерка серед кадеток чемпіонату Європи 2013 та чемпіонату світу 2012 Мар'яна Колос, майстер спорту міжнародного класу, бронзова призерка чемпіонату Європи 2009 серед кадеток, срібна призерка чемпіонату Європи 2016,2019, бронзова призерка чемпіонату світу 2015 Тетяна Кіт, майстер спорту, бронзова призерка чемпіонату світу 2012 серед кадеток Вікторія Лукінська, заслужений майстер спорту України чемпіонка Європи 2019, бронзова призерка чемпіонату світу 2018, срібна призерка Європейських Ігор у Мінську 2019 Лівач Оксана, майстер спорту міжнародного класу, срібна призерка чемпіонату Європи 2021, бронзова призерка чемпіонату Європи 2020, бронзова призерка чемпіонату світу до 23 років 2019 Ангеліна Лисак, майстер спорту міжнародного класу срібна призерка чемпіонату Європи до 23 років, бронзова призерка чемпіонату світу до 23 років Береза Христина, майстер спорту , срібна призерка чемпіонату Європи серед кадетів 2005 Антоніна Птицин, бронзова призерка чемпіонату Європи 2021, чемпіонка Європи до 23 років Демко Христина-Зоряна та багато інших майстрів спорту.

   Олег Павлович Сазонов помер 11 жовтня 2014 року у віці 76 років, в результаті хвороби. Але багато його учениць продовжили свої виступи і після його смерті. В різні роки, здобуваючи на міжнародному рівні медалі найвищого гатунку,демонструючи цим, що справа їхнього тренера живе далі.

   Для збереження пам’яті про цю видатну постать вітчизняного спорту, у Львові щороку відбувається міжнародний турнір-меморіал заслуженого тренера України Олега Павловича Сазонова, який цього року проводитиметься в п’яте. Цей турнір в середньому збирає біля 300 учасників з різних країн світу, серед яких:  Грузія, Вірменія, Литва, Латвія, Кіпр, Греція, Польща, Словаччина, Угорщина, Білорусія, Молдова. Цього року турнір відбуватиметься 18-19 червня в приміщенні велотреку «СКА», за адресою вулиця  Клепарівська, 39А. Організаторами турніру традиційно виступають ЛОО ФСТ «Спартак» і львівська обласна асоціація спортивної боротьби України. Одним з учасників оргкомітету турніру є один з учнів метра – майстер спорту Віктор Анатолійович Первачук.

   На мою думку, збереження пам’яті про видатних спортсменів та тренерів,  а також передача та примноження їхнього досвіду від покоління до покоління і є запорукою того, що наш - український прапор здійматиметься на різних світових спортивних аренах ще дуже багато років… 

 

 Кучеренко Олексій,

майстер спорту України з боротьби самбо.

Спортивні легенди на параді (з ліва на право Валерій Самусєв, Петро Король, Олег Сазонов, Стефан Харкавий, Михайло Євтушов)

Спортивні легенди на параді (з ліва на право Валерій Самусєв, Петро Король, Олег Сазонов, Стефан Харкавий, Михайло Євтушов)

Олег Сазонов зі своїми ученицями (з ліва на право Наталя Синишин, Безрука Мар'яна, Домбровська Катерина, Юлія Благіня, Марія Лівач, Юлія Малик)

Олег Сазонов зі своїми ученицями (з ліва на право Наталя Синишин, Безрука Мар'яна, Домбровська Катерина, Юлія Благіня, Марія Лівач, Юлія Малик)

Олег Сазонов зі своїм учнем Віктором Первачуком

Олег Сазонов зі своїм учнем Віктором Первачуком

Перше місце в командному заліку кадетський чемпіонат Європи м. Сараєво 2010

Перше місце в командному заліку кадетський чемпіонат Європи м. Сараєво 2010

Турнір пам'яті Олега Сазонова

Турнір пам'яті Олега Сазонова

Спорт Львів вільна боротьба заслужений тренер України Олег Павлович Сазонов