«Золоте» покоління львівського «Динамо»

Багатолітня історія борцівської школи Львова написана не одним поколінням титулованих та видатних спортсменів, представників різних напрямків: дзюдо, самбо, вільна та греко-римська боротьба. І своє значне місце в цій славетній історії завжди займали представники школи «Динамо».

«Золоте» покоління львівського «Динамо»

   Багатолітня історія борцівської школи Львова написана не одним поколінням титулованих та видатних спортсменів, представників різних напрямків: дзюдо, самбо, вільна та греко-римська боротьба. І своє значне місце в цій славетній історії завжди займали представники школи «Динамо».

   За багато років в львівському «Динамо», під керівництвом заслуженого тренера України Михайла Федоровича Євтушова було виховано не багато не мало 155 майстрів спорту, серед яких дворазовий чемпіон світу з самбо Михайло Юнак, чемпіон світу з самбо та володар титулу найтехнічнішого самбіста світу Михайло Левицький, чемпіон світу з самбо Джалдибек Каніров, до складу цієї видатної команди, яка займала призові місця на чемпіонатах України з дзюдо та самбо також входив Олег Алєксєєв, який згодом став тренером в "Динамо".  Серед видатних спортсменів того часу були і інші - переможці та призери чемпіонатів СРСР та України, багато з яких продовжують і надалі свою спортивну кар’єру в якості тренерів.

   Серед представників цього «золотого» динамівського покоління своє почесне місце займає в минулому діючий спортсмен, майстер спорту з дзюдо, самбо та класичної боротьби, а зараз заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, доцент кафедри фізичного виховання Львівського національного університету імені Івана Франка -  Туваков Араз Миколайович. Який, приїхавши до Львова, зі свого рідного міста Красноводськ, зараз Туркменбаші, розташованого на березі Каспійського моря,  далекогоТуркменістану, в 1976 році став студентом Львівського державного університету фізичної культури. Після закінчення університету в 1980 році перспективний спортсмен Туваков, успішно виступав по всім можливим видам боротьби, а саме: вільній, класичній, дзюдо та самбо. Здобуваючи нагороди національних чемпіонатів та перемагаючи багатьох іменитих спортсменів, серед яких були навіть чемпіони світу, він отримав пропозицію проходити військову службу у Львові в складі спортивної команди «Динамо». Потрапивши в «Динамо»,  Араз Миколайович став учнем Михайла Федоровича Євтушова, і одним з основних спаринг партнерів зірки самбо тих часів Михайла Левицького, що також мало позитивний вплив на рівень боротьби Тувакова, який, зокрема, суттєво покращив свій «партер», борючись на тренуваннях з Левицьким.   

   В 1983 році після подвійного перелому ноги Араз Туваков прийняв рішення завершити свої виступи в спорті та розпочати тренерську кар’єру. В цьому ж 1983 році Туваков почав працювати на кафедрі фізичного виховання Львівського національного університету імені Івана Франка,  де  продовжує свою діяльність і до сьогодні. Щороку учнями секції боротьби на цій кафедрі стають близько 30 студентів, серед яких було багато титулованих спортсменів. Серед його учнів є чемпіонка та срібна призерка чемпіонату світу, чемпіонка світу серед студентів, багаторазова чемпіонка України з самбо – Василина Кириченко.  Її Араз Туваков тренує разом з іншим своїм учнем - майстром спорту, заслуженим тренером України Андрієм Григоровичем Надоптою. Хочу зазначити, що до Андрія Григоровича я прийшов на своє перше в житті тренування з дзюдо в вересні далекого 1994 року і йому потрібно віддати належне за його вміння «розжувати» кожен прийом своїм учням зі всіх можливих сторін.  

   Серед учнів Тувакова, був також ще один талановитий спортсмен, якого він готував в парі з своїм тренером Михайлом Євтушовим – Султанов Талех. Султанов в 1999 році став чемпіоном спартакіади України в ваговій категорії до 73 кг. Він достроково переміг усіх іменитих суперників і багато хто бачив в ньому надію на медаль майбутніх Олімпійських ігор, але, будучи громадянином Азербайджану, він повернувся додому,так і не дочекавшись обіцяного чиновниками громадянства України.

  Також у 2012 році двоє студентів Львівського національного університету імені Івана Франка здобули медалі першого чемпіонату світу серед студентів з самбо, Сергій Гончук здобув золоту нагороду у ваговій категорії до 82 кг., та Георгій Мєлємєтьєв  виборов срібло в категорії понад 100 кг.

   Безперечно, ще однією заслугою Араза Тувакова є поява та розвиток у Львові таких видів боротьби, як сумо та куреш. В 2013 році представники Львова складали основу національної збірної України з боротьби куреш. В різні роки під керівництвом,Тувакова вони досягнули значних успіхів на міжнародній арені. П’ятеро львів’ян, а саме: Ігор Книш,  Андрій Романко, Тарас Лозинський, Володимир Ліпатов та Василина Кириченко ставали чемпіонами Європи з цього виду боротьби. А на чемпіонаті світу з курешу бронзові медалі здобували Тарас Лозинський  та Ігор Книш, а срібним призером був Ігор Домщіков. Стосовно сумо, срібло чемпіонату світу здобував Прейдун Сергій у ваговій категорії до 115 кг.  

   Приємно, що славетні борцівські традиції передаються від одного покоління спортсменів до іншого, син Араза Тувакова – Назар Туваков здобув золоту нагороду кубку України з самбо 2016 р. і  як його батько виступав по різним видам боротьби.

   Зараз, в цей непростий для спорту час, важливим є зберегти величезні надбання борцівської «родини» нашого міста та країни і намагатись не лише тримати заданий рівень, а і прагнути досягати нових вершин докладаючи до цього максимум зусиль.


Кучеренко Олексій,

майстер спорту України з боротьби самбо.

       

Араз Туваков з Сергієм Гончуком ( 1 місце) та Георгієм Мєлємєтьєвим (2 місце) на Всесвітній універсіаді 2012 р.

Араз Туваков з Сергієм Гончуком ( 1 місце)  та Георгієм Мєлємєтьєвим (2 місце) на Всесвітній універсіаді 2012 р.

Чемпіонат України з самбо 2020 р. Араз Туваков, Василина Кириченко (1 місце), Андрій Спиридонов (2 місце), Олексій Кучеренко (3 місце)

Чемпіонат України з самбо 2020 р. Араз Туваков, Василина Кириченко (1 місце), Андрій Спиридонов (2 місце), Олексій Кучеренко (3 місце)

Кубок України з самбо (Луцьк 2019 р.) збірна команда Львівської області - перше загальнокомандне місце.

Кубок України з самбо (Луцьк 2019 р.) збірна команда Львівської області - перше загальнокомандне місце.

Араз Туваков з Василиною Кириченко та Андрієм Надоптою

Араз Туваков з Василиною Кириченко та Андрієм Надоптою

Спорт Львів Араз Туваков майстер спорту заслужений тренер самбо дзюдо куреш університет імені Івана Франка