Як їсти гриби, щоб не було проблем з травленням?

Перш за все, потрібно знати, які страви можна поєднувати з ними, а які лише збільшать навантаження на травну систему. Важлива також форма, в якій вживаються гриби (соуси, супи, маринади, смажені, варені).

Гриби, незважаючи на низьку калорійність, класифікуються як важкозасвоювані, бо стінки грибкових клітин містять хітин. Це полісахарид, який нагадує целюлозу, але не засвоюється шлунком людини. Крім того, в грибах міститься багато білка, який погано розчиняється шлунковими кислотами.

З цієї причини гриби рекомендується тушкувати тільки у власному соку, а не в соусах, часто важкозасвоюваних. Саме соуси, які містять вершки, борошно роблять гриби ще складнішими для перетравлення. Також важко перетравити страву, в якій тушковані гриби є доповненням до м’яса. Втім можна збільшити засвоюваність соусу, якщо додати розмарин, чебрець, майоран, паприку, кмин, ялівець.

Найбезпечніше їсти гриби, які пройшли термічну обробку (бажано варити близько 30 хвилин). Гриби можна також смажити. Не рекомендується їсти гриби на грилі або смажити на пергаменті для випікання, оскільки вони швидко горять, а всередині залишаються сирими. А сирі гриби можуть містити небезпечні токсини, які спричиняють серйозні проблеми травної системи.

Якщо гриби відіграють головну роль у меню, інші продукти повинні бути легкозасвоюваними, щоб не навантажувати шлунок. Уникайте поєднання грибів з продуктами, які важко засвоюються, наприклад, з квасолею. Краще замінити її салатом.

Оскільки гриби залишаються в шлунку тривалий час, їх не варто їсти ввечері.

Не поєднуйте гриби з алкоголем! Він затримує білки грибів в шлунку, вони стають ще більш стійкими до дії травних соків, а значить - ще довше перетравлюються.

Хто повинен відмовитися від грибів?

особи з алергією на гриби

люди, які борються із захворюваннями нирок та печінки

люди, які борються із шлунково-кишковими захворюваннями

літні люди

вагітні та годуючі жінки

Важливо. Грибів не можна давати дітям!

Гриби не можна давати дітям до 3 років. Однак деякі фахівці вважають, що цю вікову межу слід змістити до дев'яти чи навіть дванадцяти років. Вважається, що печінка дітей не здатна розщеплювати сполуки, які містяться в грибах. Крім того, гриби не містять основних поживних речовин, таких як вітаміни, у кількості, яка б відповідала потребам зростаючих дітей. Тому немає сенсу включати гриби в меню своєї дитини.

гриби травлення